пʼятниця, 4 грудня 2009 р.

Діалог між молодими науковцями: жирненький пробіл


Цей пост у блозі звернений до всіх молодих науковців, аспірантів, пошукачів. Абсолютно до всіх, і до тих, які працюють над дослідженнями у сфері е-демократії зокрема!

За вікном 21-ше століття, і сьогодні вже коли нам потрібно дізнатись будь-яку інфо про будь-яку наукову установу: кафедри, спеціальності, конференції, наукову роботу, - то ми не їздимо по всій Україні від ВУЗу до ВУЗу, а заходимо на сайти наукових установ і там вже намагаємось знайти інформацію, яка нам потрібна.

Перед кожним аспірантом поставав такий момент як вибір теми і затвердження її на кафедрі. Потім повно радості, клас, тему затвердили, пішов вже другий рік навчання, вже і статті в друк пішли, вже от і текст кандидатської  під третій рік  вимальовується в прикінцевому вигляді. А тут бац - в один день Ви дізнаєтесь, що вчора хтось захистився по Вашій темі. Дивитись на той автореферат - тема ніби звучить і по-іншому, але разом з тим завдання, висновки, новизна - ніби "за одною партою сиділи" :) Щасливий усміхаєшся, - бо маєш ще півроку і можеш почарувати над текстом ще.

Насправді от саме таких ситуацій може і не дуже багато. Але це я навела лише один приклад вияву величезного пробілу в науковій роботі, і мені дивно як на нього ніхто не звертає уваги і чому ?? ..

Коли затверджуються теми на "ранньому" першому курсі аспірантури, так їх список обов'язково вносять в певну базу даних університету, факультету, кафедри і тд.. То чому б не зробити цю інформацію доступною для науковців з інших ВУЗів? Наприклад кафедри запросто можуть давати інформацію на свою веб-сторінку про наукові дослідження, над якими працюють її аспіранти, і наприклад поруч з ім'ям аспіранта - його адреса електронної скриньки, або адреса профілю у соціальних мережах.

Або міг би бути взагалі окремий портал, де б скидалась вся інформація з усіх ВУЗів, де є аспірантура, - хто на яку тему пише, архівовано наприклад за спеціальностями, чи за науками (не за ВУЗами!! :)

Бо так виходить, що у нас кожний "маринується в свому маринаді". Як у нас все зазвичай? Університет організовує якусь велику конференцію, є секції, між якими ти можеш обрати для себе найбільш актуальну. Приїхав, виступив, поїхав! Все? А. й справді - Тези надруковані не забути треба!! Хіба не так? Береш тему конференції, і думаєш - "як би це підігнати себе, щоб вписатись в ту чи іншу секцію"? :) 

То чому б не створити такий систематизований портал, де можна було б легко знаходити науковців, які працюють у тому ж напрямку, що й ти. І самим, скоординувавшись з ними, САМИМ, організовувати ті ж круглі столи (саме по свому спеціалізованому напрямку дослідження), самим пропонувати до утворення певних підсекцій у секціях на конференціях, організовувати робочі зустрічі чи  будь-який обмін інформацією. 


Мені дуже хотілося б почути, що Ви думаєте з цього приводу?! :) Яким чином Ви контактуєте з науковцями, які працюють з Вами в одному напрямку? Чи може Ви думаєте, що то не так вже й треба нам така база наукових тем з доступом для всіх. Є декілька соціальних мереж (де власне планувалось зібрати науковців), але вони на жаль не є дуже розвиненими. Вони і малочисельні. Але навіть ті, хто там зареєстрований, то досить рідко туди навідується. Сконтактуватись там дуже складно.

Давайте порадимось, - розкажіть, що Ви про це все думаєте? :)

8 коментарів:

 1. Якщо створювати таку базу, то як на мене вона має бути глобальна, а не національна. Це раз. А з іншої сторони, кожна тема, особливо в науках гуманітарних, може бути висвітлена з багатьох переспектив

  ВідповістиВидалити
 2. Глобальний портал - це взагалі було б супер. Але станом на зараз у нас "0" на шкалі руху у напрямку до загального міжнародного порталу бази даних по науковим темам аспірантів. Тому крок за кроком і можна досягти тої цілі.

  Але який крок має бути перший? з чого почати? Хто як думає?

  ВідповістиВидалити
 3. Тема ДУЖЕ актуальна і неодноразово вже про це говорили і будуть в наукових колах. Є і в практиці моєї кафедри декілька прикладів, схожих на описаний автором блогу. Начебто тепер треба заповнювати певну форму для ВАКу, яку навіть я бачила і повинна віддати своєму керівнику найближчим часом.

  ВідповістиВидалити
 4. Форма для ВАКу? Це цікаво, бо я все думала на базі чийого порталу найкраще було б зробити банк даних по темах, які "пишуться". Бо проблема власне в тому, що форми ми всі заповнюєм, але вони десь складаються у "шухляду". І швидше за все це якраз і робиться "для справки". Але коли раптом виникає той момент необхідності "справки", то ті, кому вона найбільше треба - не знають, де ця "шухляда" стоїть.. :) :( :)

  Тому має бути загальний доступ через електронну базу.
  Це дуже добре, що в наукових колах про це говорять, але я переконана, що рішення цих обговорень має носити директивний характер.

  То, як думаєте з чого все ж варто почати? Ініціатив кафедр, які могли б вже одразу робити такі невеликі бази даних вже прямо на своїх веб-сторінках? Чи одразу з розробки порталу? Як думаєте, - він має бути окремим (автономним) чи на базі якогось іншого порталу?

  ВідповістиВидалити
 5. Можна і в контакті зробити групу, і там усе обговорювати

  ВідповістиВидалити
 6. Так, можна. Наводжу приклад багаточисельної групи Вконтакте "Аспіранти UA" http://vkontakte.ru/club4492179
  Для того, щоб хоч якось систематизувати теми аспірантів в групі поставлено питання: "яка у вас галузь науки". На це питання є 40 відповідей. У нас що в країні 40 аспірантів? ні. А ви пробували перелистати всі 40 відповідей, щоб знайти вам потрібну? Загальнодоступний портал - це одне. А група у соціальній мережі, де в самій мережі не всі зареєстровані, я вже не кажу, що ще й не всі до групи вступили, - так це ж зовсім інше. А це я навела приклад самої багаточисельної групи!

  Є ще інший приклад
  Група "Молоді науковці для молодих науковців" http://vkontakte.ru/board3836548

  Там придумали всі відповіді аспірантів на теж саме питання систематизувати одразу як лінки. Це вже трошки зручніше, бо клікаєш на лінк і одразу маєш всіх, хто відгукнувся в групі по певній науці.

  Жоден не відгукнувся по політичним наукам! :) У нас що в країні ніхто не пише дисертацій в тій галузі?? :) Просто вони не зареєстровані в мережі, чи не входять до тої групи. А як же тоді з ними налагодити діалог, якщо вони відірвані від будь-якого контакту з усіма іншими?

  ВідповістиВидалити
 7. Такий портал вже є :)
  Ось він http://usw.com.ua/

  Дізаналсь про тих на Тедтоксах, цього року в Києві :)

  ВідповістиВидалити
 8. http://usw.com.ua - це суперова ініціатив! Але це зовсім не портал з базою даних тем, з яких пишуться наукові роботи аспірантами. Це соціальна мережа. Тобто тут виникає така сама проблема як з групами у Вконтакте. Далеко не кожний науковець зареєстрований у тій мережі.. (( на жаль. Але ідея тої мережі суперова!

  п.с. Дивіться такий приклад. Для того, щоб дізнатись теми вже захищених дисертацій є їх каталог, в тому числі і в електронному вигляді. Уявляєте не було б такого каталогу! :) а була б лише соціальна мережа кандидатів наук, в якій ще й не всі були б зареєстровані... :)

  п.с.с. А може крім такої бази даних з темами і контактами аспірантів в он-лайн формі є ще щось, щоб нам хотілось систематизувати і кинути в он-лайн? Які у кого ідеї? Кому чого в аспірантському житті бракує? ;) :) (в плані наявності чого бракує в он-лайн?)

  ВідповістиВидалити